Незабаром
Незабаром хтось, плануючи свою велику відпустку, може почути від менеджера турагенції на кшталт: «В цей час ви там не отримаєте всієї повноти відчуттів, оскільки саме тоді там період пилових буревіїв і тому краще розглянути інші варіанти». І ось, почувши це, потенційний турист повинен буде вирішити для себе, чи варто пертися на Марс або шукати щось на Землі. Жарт, звичайно, але в кожному жарті можна знайти що завгодно…
Росія є Абсолютним Злом, яке треба негайно знищити.
*
Напевно в останньому зведенні новин з техаського містечка Бака-Чика, йдеться про тому, що відбувається з прототипом транспортного засобу, який будується для польотів на Марс – Starship SN9. Він підхопив естафету у попередника Starship SN8, який виконав велику частину стрибкового випробування, але жорстко приземлився через що зруйнувався.
Більше тижня тому SN9 перевезли з складального комплексу на відстань милі, де знаходяться вже два стартові майданчики і вони ж, за сумісництвом, є випробувальними стендами. Зараз відомо, що пройшла велика частина обов'язкових випробувань належних експериментальному, ще не серійному виробу.
Так відомо, що пройшла перша фаза випробувань на міцність, коли паливні баки заповнюються нейтральним азотом і всередині них створюється тиск, який є робочим вже для палива – метану і кисню. Суть цього випробування полягає в тому, що якщо баки, клапана або трубопроводи, мають протічки, то їх можна легко встановити, а сам витік не має особливої загрози.
Зовні це випробування взагалі непомітно і про нього можна казати тому, що на майданчику поряд з ракетою, немає людей, а дорожній рух по трасі, що проходить поруч перекритий. Є і деякі інші ознаки, але для того, щоб їх роздивитися на відстані, треба бути справжнім гуру, в цій сфері.
Зате про те, що ця фаза успішно пройдена і почалася наступна можна говорити напевно, оскільки паливні баки тестуються вже рідким, криогенним азотом і це чудово помітно по шару інею на обшивці ракети. Суть цього випробування полягає в тому, щоб перевірити герметичність всієї паливної системи при наднизьких температурах.
І ці випробування вже теж пройдені. SpaceX не дуже охоче коментує хід випробувань до того моменту, поки вони не переходять у видовищні фази – вогняних, статичних випробувань і власне польоту. Спостерігачі говорять про те, що візуально все виглядає так, що весь комплекс випробувань, аж до вогняного – пройдений. Якщо це так і завтра не відбудеться ніяких сюрпризів, то вогняні випробування варто чекати в проміжку часу з 4 по 6 січня і далі – льотні випробування.
Оскільки один прототип вже показав приблизно ті параметри польоту, які і повинні були спостерігатися в двох третинах польоту, то можливо на цей раз, політ буде здійснений з більшим паливним завантаженням. Нагадаємо, для орбітального польоту Starship буде завантажений 1200 тоннами палива, а як буде на цей раз – побачимо. Причому, побачимо дуже скоро, ну а поки, всі святкуватимуть Новий рік, до якого вже залишилися менше доби.
Джерело російською
https://dl-news.defence-line.org/skoro-ochen-skoro/
Росія є Абсолютним Злом, яке треба негайно знищити.
Смерть російськім окупантам, їхнім запроданцям та посіпакам. Слава Нації!
Коментарі
Дописати коментар