Дуже великі «човни» (Частина 3)

Лінкор Н-класса

Можна припустити, що у такому разі Хітлер вважав що ситуація на Сході і Заході стабільна і як він сам говорив на зборах військово-політичного керівництва Райху, Дойчланду потрібний час для того, щоб «переварити»  захоплені території і лише після цього думати про подальшу експансію…

Росія є Абсолютним Злом, яке треба негайно знищити.

Moscovia delenda est!!!

*

Можливо, 1944 рік якраз і планувався як час «Х» для другої хвилі. У такому разі в частині озброєнь на землі, в небі і на морі дійсно був би потужнішим за своїх супротивників. Але нас цікавить море і те, чим Хітлер планував перемолоти «Домашній флот»  Великобританії.

15 червня 1939 року в Гамбурзі, на верфі «Blohm & Voss»  був закладений перший лінкор серії «Schlachtschiff H» (Н39А), а 15 серпня того ж року, за два тижні до початку Другої Світової війни, в Бремені, на верфі «AG Weser»  був закладений другий лінкор «Schlachtschiff J» ( Н39В). Обидва лінкори повинні були мати водотоннажність 62,5 тис. тонн, але далі починалося те, про що було вказано вище. Наступний корабель Н40А вже планувався з водотоннажністю 65,6 тис. тонн, а Н40В – 70  тис. тонн. А це вже одногрупник лінкора «Ямато» і більше нічого що підбирається до цього тоннажу не було.

Але далі більше. Н41 повинен був отримати водотоннажність 76 тис. тонн, вже перевершуючи Ямато. Н42 мав би 98 тис. тонн і за всю історію, трохи більшими випускалися тільки авіаносці класу «Німіц» – 100-106 тис тонн, залежно від екземпляра. А далі начебто і нікуди або все ж таки є? Подивимося. Н43 і останній корабель серії – Н44 планувалося випустити в максимальному варіанті 141,5  тис. тонн!

До цих пір військових кораблів з такою водотоннажністю не будувалося і навіть в планах будівництва ні у кого не було таких монстрів. Очевидно, що на морі Крігсмаріне планував протистояти Королівському флоту Великобританії, а там новітні лінкори, класу «Лайон» не дотягували водотоннажністю до 50 тис. тонн. Поряд з лінкорами Н43-44 лінкор «Венгард», класу «Лайон» з водотоннажністю в 46,1 тис. тонн, виглядав би яхтою для прогулок, або рибальською шхуною.

Передбачалося, що кожен з кораблів цього класу легко розвиватиме швидкість 30 вузлів, як і інші лінкори того часу. Швидше рухалися тільки деякі есмінці та інші, відносно невеликі кораблі, водотоннажністю до 10 тис. тонн. Але для таких монстрів це була не загроза. Відомо, що на перші два кораблі серії вже готувалися гармати калібром 40,6 см, що поступалося головному калібру Ямато –  46 см. Але на наступні кораблі планувалося поставити більші калібр.

У будь-якому випадку, по аналогії з Ямато, можна сказати, що гармати могли вести вогонь на відстань 30-40 кілометрів, без особливих проблем і загалом, якщо не брати в розрахунок авіаносці з їхньою палубною авіацією, то це були практично невбивані монстри, до яких просто добратися було ні на чому, а наблизитися на відстань пострілу й поготів. Ця поправка на авіаносці істотна, звичайно, але в той момент, коли почалося проектування всіх згаданих тут есмінців, чинник авіаносців не розглядався стосовно протистояння з лінкорами.

Навіть перше застосування авіаносців британським флотом в листопаді 1940 проти італійського флоту в його базі Таранто ще не провело до перелому в свідомості. Безумовно, він почався після атаки японського авіаносного флоту на американську базу ВМФ Перл-Харбор, що багато в чому повторила британський наліт річної давності. Ну а все стало по місцях після битви в Кораловому морі, де авіаносці билися у відкритому морі, а не застосовувалися по базах.

Тільки після цього стала зрозуміла вразливість лінкорів від атак палубної авіації супротивника і майже всі проекти будівництва були згорнуті. У Германії ж програма закрилася ще і з тієї причини, що війна пішла не так, як планувалася. Вона почалася раніше і дуже швидко стала війною на два фронти. Загалом, Дойчланду просто не вистачило часу, а точніше ресурсів для того, щоб зробити ривок ще і в галузі надводного флоту. А у Злучених Держав їх якраз і вистачило на два величезні театри військових дій. З цього можна робити безліч висновків, але головний з них – наявність ресурсів, а це означає – здорова економіка, здорове суспільство. Якось так. Ceterum censeo Moscovia esse delendam.

Джерело російською:

https://defence-line.org/2021/03/ochen-bolshie-lodki-chast-3/

Частина – 1:

https://vasylfedorivzaporizhzhya.blogspot.com/2021/03/1_33.html

Частина – 2:

https://vasylfedorivzaporizhzhya.blogspot.com/2021/03/2_22.html

Росія є Абсолютним Злом, яке треба негайно знищити.

Moscovia delenda est!!!

Смерть російськім окупантам, їхнім запроданцям та посіпакам. Слава Нації!

 

 

 

 

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Порядок відновлено. З Трампом все зрозуміло. Байден затверджений (Частина 2). Відео штурму Капітолію: «Смелєє, смєлєє… бистрєє, бистрєє…»

Між рядків

Гіперзвуковий всепогодний ударний ракетоносець